Naujausi produktai



Akcijos

Perkamiausi

Pavojus - konservantai!

Pavojus - konservantai!

Apsipirkinėdami maisto prekių parduotuvėse, žmonės, dažniausiai, pažiūri į produkto galiojimo datą ir, neduokdie, ji bus trumpa – nusipirkę stiklainį uogienės, majonezo ar kitą maisto produktą, norite, kad jis išliktų šviežias kuo ilgiau, ar ne? Tačiau ar susimąstote, kas slypi už produkto galiojimo datos? Kodėl kai kurios, iš lentynose gulinčių prekių, iškieka šviežios daugelį mėnesių, neretai – metų? Farmacijos magnatai ir svarbios valstybinės sveikatos organizacijos nustato sveiku protu nesuvokiamus standartus, kurie leidžia maisto produktų gaminimo milžinams naudoti maisto priedus, glaudžiai susijusius su daugeliu šiuolaikinių sveikatos sutrikimų, kurių tarpe – Parkinsono liga ir vėžys.


Kas, iš tiesų, yra konservantai?

Kas yra maisto priedai
- teko girdėti daugeliui. Tačiau ar tikrai žinote, kokią žalą jie daro jūsų organizmui? Kaip tai atsilieps jūsų vaikui, kuris darželyje ar mokykloje valgo pietus, kuriems paruošti yra naudojami maisto produktai, su tokiais stipriais konservantais, kaip Natrio benzoatas E211, Kalio sorbatas E202 ar skonio stipriklis, sukeliantis priklausomybę, visiems puikiai pažįstamas – Mononatrio glutamatas E621.
Marketingo specialistai sugeba puikiai paslėpti šiuos maisto priedus, produkto etiketėse rašydami kitus, ne tokius žinomus, tų pačių konservantų pavadinimus. Taip apgautas žmogus, nieko neįtardamas, žaloja savo ir savo artimų žmonių sveikatą.

Konservantas – tai nuo gedimo (pūvimo) apsauganti, dažniausiai nenatūrali, sintetinė cheminė medžiaga, kuri stabdo natūralią mikroorganizmų veiklą ir kai kuriuos nepageidaujamus cheminius veiksnius.
Pats sąvokos apibrėžimas sufleruoja, kokį pavojų kelia šie sintetiniai priedai, patekę į mūsų kūnus.
Patekę į organizmą, jie stabdo mikroorganizmų gyvybinę veiklą, paveikia natūralią žarnyno mikroflorą, todėl kenkia virškinimui, imuninei sistemai, ko pasekoje didėja infecijų, įvairių susirgimų rizika.
Konservantai prailgina ne tik maisto produktų galiojimo laiką. Jie naudojami ir daugelio vaistų bei maisto papildų gamyboje.

Iš viso rinkoje patvirtinta apie 360 rūšių konservantų, kurie plačiai naudojami kaip dažikliai, konservantai, skonio ir kvapo stiprikliai, saldikliai, emulsikliai-stabilizatoriai, tirštikliai, rūgštingumą reguliuojančios medžiagos. Į mėsos gaminius dedami konservantai ir spalvos fiksatoriai nitritai ir nitratai – jie reikalingi tam, kad mėsa nepradėtų natūraliai pūti ir nepakeistų spalvos, kuri natūraliai taptų pilkšva ar rusva. Taip pat, šie konservantai neretai sukelia priklausomybę, kadangi veikia smegenų malonumo centrus.

Kaip veikia nitritai ir nitratai?

Nitritai ir nitratai yra bene toksišiausia medžiaga, dažniauiai patenkanti į organizmą per mėsos produktus.
Jie labai greitai rezorbuojasi viršutinėje virškinamojo trakto dalyje (plonajame žarnyne) ir patenka į kraują. Nitratai pasiskirsto daugelyje organizmo skysčių (šlapime, prakaite ir t.t.), o likusi dalis vėl reabsorbuojama storajame žarnyne, kur mikroorganizmų paverčiama nitritu. Pastarasis, patekęs į kraują, pakeičia hemoglobino geležies valentingumą iš dvivalentės į trivalentę ir sudaro methemoglobiną (metHb), kuris negali prisijungti deguonies. Jis sumažina kraujo gebėjimą transportuoti deguonį ir sukelia audinių hipoksiją. Kraujyje methemoglobino norma yra iki 1,5 proc. Kai jo koncentracija didesnė kaip 10 proc., žmogaus organizme vystosi klinikiniai apsinuodijimo požymiai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, silpnumas, galvos skausmai, kt.

Pavojingiausia – sintetinių medžiagų kokteilis

Atminkite – kuo ilgiau galioja maisto produktas, tuo daugiau konservantų jame yra. Siekdami kuo praktiškiau išnaudoti savo gamybos galimybes ir maksimaliai sumažinti kaštus, gamybos magnatai naudoja daugybę sintetinių priedų. Kiekvienas atskirai, pasak sveikatos institucijų, kelia minimalią riziką. Tačiau maisto gamybos eigoje, kuomet sumaišome kelis produktus, prisotintus chemijos, galime nemaloniai nustebti, kuomet skanus patiekalas taps tiksinčia bomba.

Pasaulyje žinomas Shefieldo universiteto profesorius Peteris Piperis, atlikdamas eksperimentą su mielėmis ir konservantu Benzoatu, atskleidė nemalonų faktą: Natrio benzoatas, sąveikaudamas su natūraliai maiste esančiu vitaminu C, virsta benzolu, kuris seniai žinomas, kaip itin stiprus kancerogenas. Šio tyrimo pasekoje, buvo iškelta hipotezė, jog konservantų sąveika su kitomis medžiagomis gali skatinti neurodegeneracines ligas (Parkinsono liga ir pan.). Tai tik vienas iš daugelio pavyzdžių, kai toksiškų, tačiau legalių medžiagų sąveika tarpusavyje veikia mūsų sveikatą ir yra tiesiogiai susijusios su daugybe virškinimo negalavimų, alergijų, apsinuodyjimų bei rimtų ligų apsireiškimu mūsų gyvenime.

Kaip to išvengti?

Kad išvengtumėte pavojingų medžiagų ir jų keliamo pavojaus, stenkitės rinktis šviežius, neapdorotus, geriausia ekologiškus ar savo augintus produktus. Įdėmiai skaitykite etiketes ir atkreipkite dėmesį į galiojimo datos laiką (kuo jis ilgesnis – tuo daugiau konservantų jame yra). Griežtai venkite greito, jau paruošto maisto, nesveikų užkandžių ar saldžių gėrimų, kurių sudėtis nėra aiški – juose dažniausiai būna labai daug sintetinių priedų, skonio ir kvapo stipriklių. Ekologiška produkcija yra viena iš galimybių stengtis užtikrinti, jog ateityje neteks gailėtis dėl neapdairaus maisto produktų parinkimo sau ar savo artimiesiems.


Straipsnį parengė Inesa A.

Šaltinis: www.gringrin.lt



0 Komentaras (-ai) "Pavojus - konservantai!"

Komentuoti

Jūsų vardas:


Komentaras: Pastaba: HTML neverčiamas!

Įveskite saugos kodą: